niedziela, 28 lutego 2016

"Czy mnie pokochasz?"- Cathy Glass

Autor: Cathy Glass
Tytuł: Czy mnie pokochasz?
Liczba stron: 320
Data wydania: 15 listopada 2015 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muza
Źródło: egzemplarz recenzencki


To już kolejna książka Cathy Glass, którą miałam okazję przeczytać. Mam jednak, że nie ostatnią. Jej opowieści nie są fikcją literacką, lecz historiami prawdziwymi. Cathy na co dzień zajmuje się opieką nad dziećmi, które przeszły wiele. Daje im dom i miłość.
Dzięki jej książkom i my możemy dowiedzieć się co nieco o brytyjskim systemie opieki społecznej i o tym, co przeszły dzieciaki, zanim trafiły do domu Cathy.
Na tych książkach powinno znaleźć się ostrzeżenie: "czytasz na własną odpowiedzialność, pozycja zawiera opisy drastyczne, które mogą wpłynąć na Twoją psychikę". Nie każdy jest w stanie dojść do koca, przebić się przez ogrom nieszczęścia, które jest opisane.
"Czy mnie pokochasz" to książka wyjątkowa. Cathy Glass opowiada o tym jak w jej domu znalazła się jej adopcyjna córka- Lucy.
Historia może nie jest drastyczna: dziewczynka była kochana przez matkę, która jednak była niewydolna wychowawczo, nie radziła sobie z wychowaniem córki, skutkiem czego widywała Lucy raz czy dwa na rok, podczas gdy dziewczynka była w wielu rodzinach zastępczych czy nawet pod opieką ojczyma.
Lubię książki Cathy Glass. Pokazuję, że zawsze znajdzie się wyjście, oraz odpowiednio duża porcja miłości skruszy nawet najtwardszą skorupę w sercu.

sobota, 27 lutego 2016

"I tu jest bies pogrzebany"- Kamila Bonowicz [recenzja przedpremierowa]

Autor: Kamila Bonowicz
Tytuł: I tu jest bies pogrzebany
Liczba stron: 288
Data wydania: 2 marca 2016 r. [recenzja przedpremierowa]
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czwarta Strona
Źródło: egzemplarz recenzencki


Dziś po raz drugi zapraszam Was do przeczytania recenzji przedpremierowej. Tym razem napiszę o książce, która przypadła mi do gustu: "I tu jest bies pogrzebany".
Już okładka pokazuje, że nie będzie to zwykła powieść dla wszystkich. Łopata zwiastuje, że możemy spotkać się z tematem makabrycznym czy funeralnym. Poleciłabym ją osobom ze specyficznym poczuciem humoru, lubiącym czarny humor. W przeciwnym wypadku- lektura będzie męcząca, miejscami niesmaczna i nieśmieszna.
Już samo miejsce akcji jest dość ciekawe: otóż jesteśmy świadkami wydarzeń, które dzieją się między innymi w zakładzie pogrzebowym. Bohaterowie są również nietuzinkowi: uzależniony od relanium pisarz Edward cierpiący na brak weny, jego żona Maria, której trudno pogodzić się z upływającym czasem i pierwszymi oznakami starzenia oraz siostra Marii- Nina, która jest hipochondryczką, lubi wynajdować u siebie choroby.  Codziennie chodzi do lekarza, który nawiasem mówiąc ma swój problem: nie może zasnąć i nie spał z kobietą od dłuższego czasu. Kto myśli, że nie robił z tym nic- myli się. Jakub próbował wielu sposobów by zasnąć- zasięgał rad u przyjaciela i stosował ogólnie znane metody typu liczenie baranow.
Jak już na początku wspomniałam: to nie książka dla wszystkich. Mi jednak przypadła do gustu i z przyjemnością zatopiłam się w lekturze.
Czytelnicy otrzymają powieść pełną humoru, wesołą i dosyć oryginalną. Bo czy na rynku jest wiele pozycji, których akcja dzieje się między innymi w zakładzie pogrzebowym.
Polecam- warto przeczytać.

piątek, 26 lutego 2016

"Dasz radę, Nataszo"- Karolina Wilczyńska [recenzja przedpremierowa]

Autor: Karolina Wilczyńska
Tytuł: Dasz radę, Nataszo
Liczba stron: 273
Data wydania: 2 marca 2016 r. [recenzja przedpremierowa]
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czwarta Strona
Źródło: egzemplarz recenzencki


2 marca do rąk czytelników trafi nowa powieść Karoliny Wilczyńskiej- "Dasz radę, Nataszo". Jest to kontynuacja, dalsze losy bohaterki z "Jeszcze raz, Nataszo". I o ile pierwsza była dla mnie po prostu ciekawa to "Dasz radę..." wywołało u mnie wiele pozytywnych emocji.
Już sam początek mocno mnie zainteresował- Natasza postanowiła zrobić porządek w swoim życiu i uczyniła nawet pierwszy krok. Zaczęła chodzić na spotkania AA. Czy uda się jej poradzić z problemem i wyjść z nałogu?
Historia naszej bohaterki pokazuje jak trudna jest walka o samego siebie, jak wiele siły trzeba na to poświęcić. Jednak powieść czyta się z przyjemnością, wierzę, że będzie miała działanie terapeutyczne i komuś pomoże w jego problemach.
Musicie wiedzieć, że Natasza ma marzenia. Chce wyjść na prostą i znaleźć pracę (po rozwodzie z mężem rozstała się i z pracą, jej udziały we wspólnej firmie zostały spłacone).
To ciepła książka, w której wprawdzie nie ma fajerwerków i nagłych zwrotów akcji, wszystko biegnie powoli, jednak jest warta przeczytania. Piękna i wzbudzająca ciepłe uczucia okładka zachęca do sięgnięcia po książkę. Powiedziałabym, że jest symboliczna: pokazuje, że zawsze po burzy, deszczu wychodzi słońce.

czwartek, 25 lutego 2016

"Niewypowiedziane słowa"- Agata Kołakowska

Autor: Agata Kołakowska
Tytuł: Niewypowiedziane słowa
Liczba stron: 408
Data wydania: 4 lutego 2016 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


Agata Kołakowska jest dla mnie jedną z polskich pisarek- pewniaków, po które warto sięgnąć bez zastanowienia (lista wynosi na pewno kilkanaście pozycji i ciągle się powiększa, dochodzą nowe osoby).
"Niewypowiedziane słowa" to książka ciekawa. Jest to historia o dwóch zwyczajnych związkach. Łucja jest okulistką, Andrzej zaś farmaceutą. Są małżeństwem. Hania jest pedagogiem szkolnym, jej chłopak pracuje jako muzyk. Wydaje się, że ich związki są szczęśliwe, jednak nie do końca tak jest.
Andrzej i Hanna muszą zmierzyć się ze swoimi problemami. On- w cieniu brata, który wydaje się idealnym, ona- przytłoczona przez wspomnienia zmarłej siostry.
Muszę przyznać, że czytanie książek pobudziło moją wyobraźnię, intuicja często zgadza się ze stanem faktycznym. Tak było i w przypadku tej książki- choć zakończenie niesamowicie mnie zaskoczyło.
To ważna pozycja, która może pomóc osobom na życiowym zakręcie. Pokazuje, że czasem lepiej wybrać wyjście niezbyt oczywiste, takie, które może zranić.
Oprócz wątku miłosnego w powieści znajdziemy również niesamowicie wciągające, acz zawiłe historie miłosne. Zobaczymy, że nawet jeśli ktoś nie pokazuje na zewnątrz co czuje, przyjmuje to, co dał los, to jednak w środku czuje się zraniony. W takiej sytuacji powinno się poruszyć dany temat, porozmawiać czy poszukać pomocy. Po prostu walczyć o siebie.
Czy Andrzej i Hanna pokonają wspomnienia z przeszłości i zaczną nowe życie?
"Niewypowiedziane słowa" na pewno znajdą swoje miejsce w mojej biblioteczce- obok innych książek Agaty Kołakowskiej.

środa, 24 lutego 2016

"Moja złota rybka zombie Przybij płetwę na dzień dobry" T. 1. Mo O'hara

Autor: Mo O'hara
Tytuł: Moja złota rybka zombie. Przybij płetwę na dzień dobry. T. 1
Liczba stron: 188
Data wydania: luty 2016 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Źródło: egzemplarz recenzencki


"Moja złota rybka zombie" to książka przeznaczona dla starszych dzieci, powiedziałabym, że dla tych w wieku 10-12 lat. Tematyka nie jest zdecydowanie dla młodszych, mogłyby się przestraszyć czy po prostu uwierzyć w coś, co tak naprawdę nie istnieje.
Do rąk młodego czytelnika trafia opowieść o "prawdziwej" miłości braterskie. Tu następuje zgrzyt: otóż jest to tak napisane, jakoby wojny między rodzeństwem były całkowicie normalne, czymś, z czym należy się pogodzić.
Historia zaczyna się w dniu, kiedy Tytus (starszy brat bohatera) w prezencie otrzymuje zestaw małego chemiku, a w domu pojawia się rybka. Wtedy to zaczynają się różne doświadczenia, które ja nazwałabym niestety męczeniem żywego zwierzęcia.
Tymon- wrażliwy na ból oraz w gruncie rzeczy dobry chłopiec stara się przeszkodzić bratu w jego czynach, niestety- jego wysiłki idą na marne. Staje się rzecz straszna- rybka umiera. Chłopiec z obawy przed bratem postanawia ją ożywić. Sprawia, że rybka ożywa, lecz hipnotyzuje ludzi. Zmieniła się w zombie.
Ta zamiana do dopiero początek przygód naszych bohaterów. A uwierzcie mi, dzieje się, oj dzieje!
Recenzowana dziś przeze mnie to pierwsza część cyklu u Złotej Rybce Zombie. Niebawem nakładem Wydawnictwa Literackiego powinny ukazać się kolejne- planowane są cztery tomy.

"Chcę Cię usłyszeć"- Diane Chamberlain

Autor: Diane Chamberlain
Tytuł: Chcę Cię usłyszeć
Liczba stron: 456
Data wydania: 9 lutego 2016 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


Kiedy myślę, że Diane Chamberlain niczym już mnie nie zaskoczy- na rynku pojawia się jej kolejna książka, a mój świat wywraca się do góry nogami. Wtedy nie jestem w stanie przerwać czytania, zapominam o obowiązkach i zarywam noce- trudno jest wydostać się ze świata bohaterów.
Laura jest fizykiem, astronomem, hobbystycznie interesuje się kometami. Jest osobą znaną. Mieszka z mężem i ukochaną córeczką- gadułą jakich mało. Poznajemy ją w momencie gdy w szpitalu umiera jej ojciec. Często ludzie w momencie gdy już przeczuwają, że niedługo odejdą ze świata proszą o różne rzeczy. Mężczyzna niemal wymusza na córce obietnicę, że po jego śmierci zajmie się pewną kobietą. Laurze nic nie mówi wypowiedziane imię i nazwisko, jednak postanawia zrobić co może by dotrzymać obietnicy. Nie zdaje sobie sprawy kim ona jest, nie wie też dlaczego ktoś przysyła anonimy- by ją od tego odwieść.
Znajomość z sympatyczną, ale samotną staruszką to pierwszy niezwykle interesujący wątek (w tej książce nie ma innych). Drugi dotyczy związku Laury z Royem. Kobieta ma męża, który jest od niej starszy. Pewnego dnia, nie przeczuwając nic złego zostawia ojca z przybraną córką (tak się złożyło, że nie jest jej ojcem). Roy, który cierpiał na depresję, pod nieobecność Laury popełnił samobójstwo. Stała się rzecz straszna, a tragizmu dodaje fakt, że świadkiem była mała dziewczynka. Emma tak bardzo to przeżyła (nie jest to dziwne), że przestała mówić. Porozumiewa się gestami. Trwa to kilka miesięcy, terapia nie przynosi rezultatów. Laura decyduje się powiadomić ojca dziewczynki, o fakcie, że sześć lat wcześniej został tatusiem (zdawała sobie sprawę, że była to przygoda na jedną noc). Prosi go o kontakty z córką, o pomoc w terapiii.
Laura dla mnie jest bohaterką. Zrobiła wszystko by pomóc Emmie. Tak właśnie wygląda miłość matki. Nie zważa na nic, na konsekwencje. Byle tylko się udało. Podejmuje decyzje, które mogą zaważyć na życiu wielu osób. Podoba mi się jej upór.
"Chcę Cię usłyszeć" to wspaniała książka. Sprawia, że serce szybko bije, a poruszane w niej wątki niesamowicie wciągają. Jest inna niż wszystkie, które do tej pory czytałam- brak jest podziału na osoby, historię opowiada tylko jedna (w niektórych rozdziałach są wspomnienia Sarah- pensjonariuszki domu spkojnej starości, o której opiekę prosił Laurę ojciec. Staruszka, mimo, że chorowała na Alzheimera (początkowe stadium) zyskała sympatię wszystkich: Laury, Emmy, a nawet Dylana.
Powieści Diane Chamberlain to perełki na rynku wydawniczym. Gdyby ktoś zapytał mnie o najlepszą i najciekawszą książkę tej autorki- nie potrafiłabym wybrać. Musiałabym poświęcić trochę czasu na zastanowienie się.
Jestem pewna że "Chcę Cię usłyszeć" zdobędzie Wasze serca!

poniedziałek, 22 lutego 2016

Wszystko, czego wam nie powiedziałam"- Celeste Ng

Autor: Celeste Ng
Tytuł: Wszystko, czego wam nie powiedziałam
Liczba stron: 332
Data wydania: 11 luty 2016 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


Dzisiejsza recenzja jest dla mnie trudna do napisania. Nie do końca podobała mi się ta książka.
Początek był świetny, ciekawy i gdyby tylko tak było do końca to napisałabym wiele dobrych słów. Niestety- chyba rozpieściły mnie książki pełne akcji, takie, które nie pozwalają się nudzić- do tego stopnia, że każde odstępstwo od normy, wolniejsze tempo sprawia, że nie zadowalam się czytając
"Lydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą…". To pierwsze słowa w powieści. To właśnie po nich wnioskowałam, że czeka nas uczta czytelnicza.
Bohaterami jest rodzina Lee, a akcja dzieje się w teraźniejszości (czyli latach siedemdziesiątych XX w.) i przeszłości, czyli wszystkich wydarzeniach, które spotkały Jamesa i Marylin Lee oraz ich dzieci wcześniej.
Lydia jest grzeczną i posłuszną dziewczyną, rodzice wróżą jej świetlaną przyszłość, pragną by w życiu została KIMŚ, by nie musiała przeżywać co oni. Musicie wiedzieć, że w czasie gdy dzieje się akcja powieści obcokrajowcy nie byli zbyt dobrze traktowani przez społeczność amerykańską. Chińczycy i Afroamerykanie przez lata byli doświadczani ostracyzmem ze względu na rasę, używano wobec nich słów uznawanych za obelżywe i jednocześnie- nie traktowano ich jako ludzi.
To książka ciekawa, pokazuje jak ważny jest dom, wsparcie. Widzimy też, jak niewiele wystarczy by równowaga domowego ogniska została zachwiana, a na świat zaczęły wychodzić tajemnice mogące zniszczyć rodzinę.

"Podróże z owocem granatu"- Sue Monk Kidd, Ann Kidd Taylor [recenzja przedpremierowa]

Autor: Sue Monk Kidd, Ann Kidd Taylor
Tytuł: Podróże z owocem granatu
Liczba stron:
Data wydania: 17 marca 2015 r. [recenzja przedpremierowa
Forma: książka papierowa [prebook]
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Źródło: egzemplarz recenzencki


Dziś mam wielką przyjemność zaprosić Was do przeczytania recenzji najnowszej książki Sue Monk Kidd. Jest to pozycja wyjątkowa- bowiem do rąk czytelnika trafia pamiętnik, zapis przeżyć i uczuć matki i córki.
Warto sięgnąć po powieści Sue Monk Kidd. Do tej pory Wydawnictwo Literackie wydało 3 jej powieści ("Podróże..." będą czwartą" i trzeba przyznać, że rzadko się spotyka u danego autora książki tak różne tematycznie, a jednocześnie tak wciągające. Przeczytamy o problemie niewolnictwa, o rasizmie, a nawet  kłopotliwej miłości.
"Podróże z owocem granatu" to zapis z wyjazdów matki i córki. Każda z nich podczas zwiedzania greckich wysp, Turcji czy Francji musi zmierzyć się z czym innym. Sue dopada depresja, której powodem jest nieustanny proces starzenia się, menopauza. Jak się dowiadujemy, to właśnie w tamtym trudnym momencie zaczęła pisać "Sekretne życie pszczół", które uznaje się za jej debiutancką powieść.
Anna przeżywa rozterki miłosne.
Czy wspólny wyjazd sprawi, że kobiety zaczną się lepiej rozumieć, staną się sobie bliższe?
Niezwykle przyjemnie czyta się tę książkę. Bije z niej ciepło, czuć zrozumienie i akceptację różnych wyborów. Pozazdrościć można relacji matki z córką- życzyć można byśmy i my takich doświadczyły.
Książka jest autobiograficznym zapisem wydarzeń z życia pisarki i jej córki, co sprawia, że odczuwamy jakoby były one nam bliskie.
Na koniec słów kilka o okładce. Jest prosta, nieskomplikowana, a jednak przyciąga wzrok. Okładki wersji polskich, wydanych przez Wydawnictwo Literackie są moim zdaniem ładniejsze od oryginału.
Polecam!

niedziela, 21 lutego 2016

Bestsellery Empiku 2015



Szesnastego lutego po raz 17 wręczono Bestsellery Empiku W kategoriach książkowych królowały kobiety. Katarzyna Bonda, Red Lipstick Monster, Nela Mała Reporterka, Paula Hawkins i Gayle Forman to zwyciężczynie tegorocznej edycji konkursu. Ranking najlepszych książek ubiegłego roku przygotowano na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób.

Najchętniej czytaną polską autorką została w tym roku, nazywana królową polskiego kryminału, Katarzyna Bonda. Zwycięstwo przyniósł jej „Okularnik”, kolejna po „Pochłaniaczu” część tetralogii „Cztery żywioły”.

W kategorii literatura obca zwyciężyła debiutantka rekomendowana przez samego Stephena Kinga – Paula Hawkins. Jej pierwsza książka – „Dziewczyna z pociągu” wygrała m.in. z głośną „Uległością” Michela Houellebecqa czy bestsellerem Camilli Lackberg – „Pogromca Lwów”.

Gayle Forman już drugi rok z rzędu zwyciężyła w kategorii literatura dla młodzieży. „Wróć, jeśli pamiętasz” to kolejna część świetnie przyjętej powieści z nurtu Young Adults – „Zostań, jeśli kochasz”.

„Zabawy z Nelą. Kurs poszukiwania przygód” to laureat kategorii literatura dla dzieci. W wieku czterech lat Nela postanowiła, że chce podróżować i nagrywać filmy. Dziś, ośmioletnia dziewczynka, ma na swoim koncie podróże przez Azję, Afrykę i Amerykę Południową, kilka książek oraz kilkadziesiąt reportaży i autorskich programów.

Ostatnia kategoria poświęcona była literaturze poradnikowej. Red Lipstick Monster – na co dzień Ewa Grzelakowska-Kostoglu to autorka najpopularniejszego w Polsce kanału kosmetycznego. Jej filmiki instruktażowe biją na youtube rekordy popularności. W tym roku wydała swoją pierwszą książkę – „Red Lipstick Monster. Tajniki Makijażu”.

Bestsellery Empiku to nagrody dla najpopularniejszych książek, filmów, płyt, gier oraz czasopism minionego roku. Ranking najlepszych tytułów przygotowywany jest na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób, które dokonują zakupów w salonach Empik w całym kraju oraz sklepie internetowym Empik.com – każdy zakup to jeden głos w tym największym plebiscycie kulturalnym w Polsce. Podczas tegorocznej edycji konkursu nagrody zostały przyznane w 13 kategoriach: 5 książkowych, 3 filmowych, 2 muzycznych, multimedialnej oraz 2 prasowych. Odrębną kategorią jest Wydarzenie Roku.


Zwycięzcy- okładki





































 














































Zdjęcia z gali:












































Więcej zdjęć: