piątek, 7 kwietnia 2017

"Odrodzić się z popiołów"- Akiko Mikamo

Autor: Akiko Mikamo
Tytuł: Odrodzić się z popiołów
Liczba stron: 256
Data wydania: 15 listopada 2016 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


O wojnie napisano już wiele. Były relacje więźniów obozów koncentracyjnych, oficerów, rodzin essesmanów, lub przeciwnie, bohaterów, którzy oddali życie za drugiego człowieka lub za ojczyznę.
Dlatego książka "Odrodzić się z popiołów' jest niezwykła. To opowieść o życiu podczas wojny, w czasie gdy zrzucono bomby atomowe na wyspy Hiroszimę i Nagasaki. Nasz bohater był uczestnikiem tych wydarzeń, w wybuchy został poparzony.
Książka to głos trzech córek Shinjego Mikamo. Doktor Akiko Mikamo od lat dziecięcych marzyła by pracować na rzecz pokoju na świecie i obrony ludzi. Myślę, że wpływ na to na pewno miały przeżycia jej rodziców.
Shinji Mikamo różnił się od innych. Nie czuł nienawiści do armii amerykańskiej, nie widział w niej wroga, a ludzi, którzy również walczyli dla swojej ojczyzny (tak jak Japończycy).
Przejmujących momentów (takich, w których mogą pojawić się łzy w oczach) było wiele. Mi w pamięci utkwiło kilka, a w szczególności ten dotyczący Shinjego i jego ojca po wybuchu bomby i odniesieniu ran. Syn i ojciec mieli w sobie oparcie, łączyła ich szczególna więź.

1 komentarz: