środa, 11 marca 2015

"Trzydziesta pierwsza"- Katarzyna Puzyńska

Autor: Katarzyna Puzyńska
Tytuł: Trzydziesta pierwsza
Liczba stron: 560
Data wydania: 24 lutego 2015 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ostatnio znalazłam w internecie porównanie, że Katarzyna Puzyńska jest polską Camillą Lackberg.  Ciekawi mnie dlaczego tak się mówi, niestety nie miałam okazji przeczytać powieści szwedzkiej pisarki tak polecanej przez wszystkich. Oczywiście, zamierzam nadrobić to gdy tylko będę miała chwilę wolnego czasu.
"trzydziesta pierwsza" to trzeci tom opowieści o lipowskich policjantach. Och, jak ja uwielbiam tę serię! I cieszę się, że autorka nie poprzestaje i pisze kolejne ( o czym czytelnik zostaje poinformowany w podziękowaniach). Czekam więc z niecierpliwością!
Tym razem Daniel Podgórski i Paweł Kamiński muszą zmierzyć się z przeszłością. Na wolność wychodzi Tytus Weiss, człowiek, który spędził piętnaście lat w więzieniu za podpalenie domu i doprowadzenie do śmierci czterech osób. Zginęła policjantka Zofia Dworakowska, jej siostra oraz ojcowie Daniela i Pawła, którzy nie bacząc na nic pobiegli na ratunek.\
Ale w książce nie jest ważna tylko przeszłość. Jest też dzień dzisiejszy, zabójstwa oraz sprawy, które trzeba wyjaśnić.
Początkowo nie widać żadnych powiązań pomiędzy sprawami, które dzieli niemal 20 lat, jednak im dalej się zagłębiamy w fabułę, tym więcej dostrzegamy.
Książki Katarzyny Puzyńskiej uwielbiam za całokształt, ale najbardziej za "zabawę z czytelnikiem". Autorka droczy się z nim, podsuwa tropy, pozwala myśleć, że jest się blisko rozwiązania zagadki, odkrycia, kto jest mordercą, po czym za chwilę jak gdyby nic rzuca podejrzenia na kolejną osobę. I tak wiele razy.
W jej książkach poruszane są również pasjonujące tematy. W pierwszej jest zabójstwo zakonnicy, której nikt nie zna i nie wiadomo skąd wzięła się w Lipowie, w drugiej śmierć poniosło kilkoro młodych ludzi, a trzecie, recenzowana właśnie przeze mnie dotyczy sekty oraz spraw z przeszłości i ich wpływu na teraźniejszość.
Polecam!

2 komentarze:

 1. Witam!
  Masz w recenzjach książkę "Nie będę z nią mieszkać!, przeczytaną gdzieś w 2011. Zastanawiam się czy masz do niej jeszcze dostęp? Bo ktoś prawdopodobnie plagiatuje autorkę i chciałabym się upewnić.
  Sprawa jest grubsza bo to nie byłby jedyny plagiat tej dziewczyny i afera się ciągnie :/
  Byłabym wdzięczna za kontakt!
  mail: kadmasimon@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie mam już tej książki, była z biblioteki.
  Jeśli chcesz mogę poszukać.
  Daj tylko znać.

  OdpowiedzUsuń