poniedziałek, 10 lutego 2014

"Motylek"- Katarzyna Puzyńska

Autor: Katarzyna Puzynska
Tytuł: Motylek
Liczba stron: 608
Data wydania: 6 luty 2014 r.
Forma: e-book
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Jestem pełna emocji po przeczytaniu książki. Naprawdę dawno się tak nie czułam. Książka jest po prostu fenomenalna, jak zaczniecie ją czytać- przepadniecie. Nie miałam siły na jej odłożenie, ciągle mówiłam sobie: jeszcze rozdział... jeszcze rozdział... i tak do drugiej w nocy. Krótka przerwa na sen i znów. Boleję tylko, że mój czytnik nie działa (i nie zanosi żeby udało mi się go szybko naprawić) i byłam zmuszona czytać ją na telefonie komórkowym...
""Motylek" to debiutancka powieść Katarzyny Puzyńskiej. Na stronie wydawnictwa Prószyński i S-ka wyczytałam, że w przygotowaniu są kolejne więc czekam z niecierpliwością na kolejne opowieści o policjantach z Lipowa.
Powiedziałabym, że książkę charakteryzuje chaos. Ale przyjemny, w niczym nie przeszkadzający. Mnóstwo bohaterów, wydarzeń, szybkie przechodzenie od jednego wątku do drugiego. Po krótkiej chwili to przestaje przeszkadzać i czyta się bardzo przyjemnie.
To bardzo dobrze skonstruowany kryminał- można się sprawdzić czy intuicja nas nie zawodzi. Z jednej strony autorka nie zdradza wiele szczegółów i pozwala czytelnikowi na domysły, a z drugiej- pokazuje coś, co może być rozwiązaniem zagadki, pozwala się upewniać po czym... zakończenie jest zupełnie inne.
Teraz kilka słów o książce. W małym miasteczku, w którym nic się nie dzieje zostaje znalezione ciało zakonnicy. Na początku nikt nie podejrzewa morderstwa bo i co komu winna zwykła zakonnica. Na miejsce zostaje wezwana policja i to oni dochodzą do wniosku, że nie była to przypadkowa śmierć, a zabójstwo. Początkowo nikt nic nie wie o zakonnicy, nie ma punktu zaczepienia, nie ma motywu, po prostu nic. Gdy zostaje zamordowana żona bogatego mężczyzny okazuje się, że to nie przelewki. Policjanci dochodzą do wniosku, że oba zabójstwa popełniła jedna osoba i natychmiast trzeba odnaleźć winnego by nie doszło do kolejnych.
Pisałam wyżej o mnogości wątków. I taka jest prawda bo książka to opowieść o lipowskich policjantach, ich życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym, ich rodzinach, pewnej rodzinie, w której jest mnóstwo tajemnic i ważne są tylko pieniądze. Jest też opowieść o przeszłości, która z pozoru nic ie znaczy, ale okazuje się opowieścią o rodzinie mordercy i o tym jak to się stało, że postanowił zabijać.
Książkę polecam, naprawdę!!! wato przeczytać!

2 komentarze:

  1. Skoro dałaś radę przeczytać ją na telefonie komórkowym, to naprawdę musi być dobra - ja bym nie dał rady :-D Czuję się bardzo zachęcony - moja tematyka, duża objętość, a w dodatku polska autorka! Zapisuje na listę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie czytam, też jestem mile zaskoczona :)

    OdpowiedzUsuń