piątek, 4 marca 2016

"Encyklopedia bylin"- Beata Grabowska, Tomasz Kubala T. 1 i T. 2

Autor: Grabowska Beata, Kubala Tomasz
Tytuł: Encyklopedia bylin T.1 A-J
Liczba stron: 510
Data wydania: 2011
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki

Autor: Beata Grabowska, Tomasz Kubala
Tytuł: Encyklopedia bylin T.2 K-Z
Liczba stron: 488
Data wydania: 2012
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki
Na początku muszę uprzedzić o czymś, o czym na pewno wiecie: jest to ciężka i niewątpliwie trudna pozycja. Tak naprawdę największą radość będzie z niej czerpać osoba zawodowo związana z roślinnością czyli biolog czy florysta. To kopalnia wiedzy o florze podana "czytelnikowi" w dość przystępnej formie.
Zastanawiacie się pewnie, co skłoniło Knigoholiczkę do wybrania takiej lektury? Mnie, osobę, która nałogowo czyta książki i ceni sobie pracę związaną z rękodziełem?
Otóż jakiś czas temu skończyłam skrócony kurs florystyczny. Niestety- był ona za krótki (zaistniały pewne powody by miał akurat tę długość).
Temat na tyle mnie zainteresował że postanowiłam samodzielnie zgłębić wiedzę i powiększyć swoje informacje na temat roślinności.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej wydanie: mamy obwolutę, która chroni okładkę. Oba egzemplarze są bardzo ciężkie: ponad pięćset stron waży swoje.
We wstępie znajdziemy podstawowe informacje o roślinach, ich budowie. Część właściwa to ogromna ilość informacji o wszelkich bylinach. Ułożone są w porządku alfabetycznym, jednak, co może zaskoczyć: wg nazwy łacińskiej, a nie polskiej. Zaskoczył mnie brak indeksu: mogą więc wystąpić problemy z wyszukaniem danej rośliny.
Na wyróżnienie za to zasługują fotografie piękne i wyraźne, nasycone barwami. To przyjemność na nie patrzeć!
Podsumowując: "Encyklopedię bylin polecam nie tylko osobom związanym zawodowo z roślinami. Coś dla siebie znajdą też pasjonaci i osoby, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem i chcą poszerzyć swoją wiedzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz