środa, 28 grudnia 2016

"Liliowe dziewczyny"- Martha Hall Kelly

Autor: Martha Hall Kelly
Tytuł: Liliowe dziewczyny
Liczba stron: 664
Data wydania: 27 września 2016 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


Ostatnio często bywa u mnie tak, że przez długi czas nie mogę przekonać się do danej powieści. Myślę sobie nawet, że gdy po przeczytaniu na przykład 100 stron lektura nadal mnie nie powali- wtedy powinnam odłożyć książkę. Wstrzymuje mnie przed tym fakt, że już wiele razy się tak zdarzyło, że coś, co wydawało mi się nudne po jakimś czasie okazywało się "petardą", pozycją cudowną i nietuzinkową, taką, która ogromnie mnie zaskakiwała.
Tak było i tym razem. Długo nie mogłam złapać rytmu, "przepaść". Ostatecznie książka okazała się ogromnie ciekawą i potrzebną pozycją.
Bohaterami są trzy kobiety, między którymi na początku nie ma powiązań. Czas akcji to II wojna światowa. Wspomniane panie różnią się bardzo od siebie. Caroline to Francuzka, Kasia- Polka, a Herta jest Niemką. Wszystkie wierzą w ideały, kochają swoje ojczyzny, są dla nich poświęcić wiele.
Kasia, jak wielu ludzi w tamtym okresie działała w podziemiu. Pewnego dnia zostaje złapana na gorącym uczynku i osadzona w obozie Ravensbrück. Tam staje się uczestniczką przerażającego działania: eksperymentów medycznych. Ludzie, którzy byli temu poddawania nazywali się królikami.
Jak wielu- Herta uwierzyła w ideały. Dla niej praca lekarza to spełnienie marzeń (zawsze chciała pracować w tym zawodzie, choć nie w obozie). Wierzy w to, że swoim zachowaniem przyczyniła się do rozwoju medycyny i uratowała życie swoim rodakom.
Nie potrafię ocenić jej całkowicie negatywnie: wierzyła w to, co robi i nie oszukujmy się, podczas wojny nie było miejsca na sprzeciwy tylko na walkę o życie swoje i rodziny. Za swoje uczynki poniosła karę, szkoda tylko, że tak mało surową.
To bardzo ciekawa książka. Traktuje o tematach trudnych, bolesnych, ale bardzo ważnych Eksperymenty medyczne na ludziach miały miejsce podczas wojny. Poznajemy historę bowiem częśc książki to autentyczne wydarzenia.
Serdecznie polecam, naprawdę warta przeczytania.

1 komentarz:

  1. Książka czeka już na czytniku. Mam nadzieję, że i mi przypadnie do gustu.

    OdpowiedzUsuń