wtorek, 3 listopada 2015

"Tysiąc"- Dagmara Andryka

Autor: Dagmara Andryka
Tytuł::Tysiąc
Liczba stron: 464
Data wydania: 20 października 2015 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


Ze wstydem muszę przyznać, że jeszcze kilka lat temu, ot, chociażby na początku mojej recenzenckiej przygody rzadko zdarzało mi się sięgać po książki polskich autorów. Dziś dochodzę do wniosku, że albo nie widziałam co czynię, nie doceniając polskiej literatury albo w ciągu tych pięciu lat powieści naszych rodzimych autorów zyskały na popularności, a ich poziom poszybował w górę. Bardzo się z tego cieszę.
W swojej "karierze" miałam okazję poznać wielu autorów, a wiem, że ta liczba się powiększy bowiem już czynię plany i chcę się wybrać na kolejne majowe Targi Książki w Warszawie i Festiwal Literatury Kobiet w Siedlcach.
Wracając do książki- warto ją przeczytać! "Tysiąc". To bardzo interesujący debiut. Książka swoją premierę miała 20 października, a ja już z niecierpliwością czekam na kolejną powieść autorki, o ile taka w ogóle się pojawi.
Noc, niesprzyjająca pogodowa aura. W taki czasie w delegację wybrała się nasza bohaterka Marta. Gdy psuje się jej samochód (a może to działanie siły wyższej) w poszukiwaniu pomocy trafia do pobliskiego miasteczka. Zwykle w takich sytuacjach ludzie są sobie życzliwie, pomocni, proponują nocleg.
W Mille jest trochę inaczej. Owszem, Marcie udaje się znaleźć miejsce do spędzenia nocy, lecz od razu widzi, że nie jest mile widziana. Dlaczego? Co się dzieje w tym tajemniczym miasteczku?
Nasza bohaterka jest dziennikarką. Nie oszukujmy się, każdy zainteresowałby się powodami, dla których miasteczko zamyka się na nowych przybyszów.  Marta oprócz ciekawości wyczuwa jeszcze szansę na artykuł życia.
Okazuje się, że naprawa będzie trochę trwać. W miarę upływu czasu okazuje się bardzo łatwo przywiązać się do Mille i mimo specyficznego zachowania jego mieszkańców (pogrzeby to wesołe uroczystości, bo  a związek gejów jest powszechnie akceptowany, bo nie będą mieli dzieci). Dlaczego? Marta wreszcie dopuszczona do tajemnicy. Dowiaduje się, że w Mille może mieszkać tylko tysiąc osób, gdy liczba ta zostanie przekroczona zacznie spełniać się klątwa sprzed wielu lat, konsekwencje będą tragiczne.
Książka wciąga bez reszty. Niesamowicie trudno się od niej oderwać, wrócić do rzeczywistości, do obowiązków. Oprócz wątku sensacyjnego jest też... miłosny. Kto skradł serce naszej Marcie?
A, to tajemnica. By się dowiedzieć- sięgnijcie po książkę!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz