piątek, 24 czerwca 2016

""Chłopiec w czerwonej sukience"- Maciej Loter

Autor: Maciej Loter
Tytuł: Chłopiec w czerwonej sukience
Liczba stron: 200
Data wydania: 9 marca 2016 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Videograf
Źródło: egzemplarz recenzencki (empik.com)


W obecnym świecie nic nie dziwi. Dawniej osoba, która czuła się mężczyzną, mimo, że urodziła się kobietą (i rzecz jasna odwrotnie) uważana była za dziwoląga. Wmawiano im również choroby psychiczne. Dziś na szczęście zaszły zmiany, zmieniło się wiele, także postrzeganie transeksualistów.
Obserwując społeczeństwo w naszym kraju zwracamy uwagę na zachowania wobec transeksualistów. Przypina im się łatkę zboczeńców, myli z tranwestytami. Wydaje mi się też, że tak naprawdę wiele krzywdy robią portale plotkarskie, które do znudzenia zajmują się jednym tematem oraz osoby chcące zyskać popularność. To o nich jest głośno.
Tymczasem wokół nas znajduje się dużo osób poszukujących swojej tożsamości. Ukrywają swoje rozterki nawet przed najbliższymi by nie stać się pośmiewiskiem ani obiektem kpin, żartów czy nawet zachowań, które są karalne.
To wszystko przeżywa nasz bohater i, o ile się nie mylę, autor książki. Pisze o swoim dzieciństwie oraz o momencie, w którym dostrzegł, że nie jest jak jego rówieśnicy.
Przeczytamy o jego powolnej drodze do nowego życia, do życia w zgodzie ze sobą.
Przyznam się, że spodziewałam się, że opowieść będzie dotyczyła przejawów rasizmu, nietolerancji. Miło się rozczarowałam- do moich rąk trafiła książka, w której przeczytamy o obawach Maćka oraz o tym jak wiele wsparcia otrzymał myśląc, że czeka go wyobcowanie ze społeczeństwa. Pozostaje się cieszyć, że trafił na wyrozumiałych ludzi, którzy zaakceptowali go takim jakim jest.

www.empik.com

1 komentarz:

  1. Nigdy nie czytałam książki, gdzie bohaterem byłby transseksualista, więc chętnie poznałabym historię Maćka.

    OdpowiedzUsuń