poniedziałek, 6 czerwca 2016

"Piekło ISIS"- Sophie Kasiki

Autor: Sophie Kasiki
Tytuł: Piekło ISIS
Liczba stron: 256
Data wydania: 19 maja 2016 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


Dawno nie miałam okazji przeczytać TAKIEJ książki. Wywołała we mnie takie emocje, o których nie wiedziałam, że u mnie w ogóle istnieją. Ja, osoba, która nie ma oczu w tzw "mokrym miejscu"- prawie popłakałam się ze wzruszenia.
Tę opowieść opartą na faktach powinni przeczytać wszyscy. Sophie opisuje piekło, jakie przeszła. Mam nadzieję, że ta książka pomoże choć jednej osobie, otworzy oczy na to, co dzieje się obok, może ktoś trafi na nią w momencie gdy będzie potrzebował.
Wiele jest pozycji związanych z życiem w krajach Bliskiego Wschodu. Czym więc ta wyróżnia się spośród innych? Tak naprawdę sama nie wiem, lecz bije z niej mądrość. Sophie pisze o swoim stopniowym przechodzeniu na islam, o studiach nad tą religią.
W internecie krąży powiedzonko: "nie każdy muzułmanin to terrorysta, ale każdy terrorysta to muzułmanin". Bóg jest dla wszystkich taki sam, Allah nie kazał zabijać, lecz dorobiono do tego ideologię. Takie pojmowanie sprawy bardzo zaszkodziło wizerunkowi tej religii- strach przed zamachem terrorystycznym jest w dzisiejszych czasach powszechny. Jednostka nic nie zmieni. Na pewno też nie pomoże fakt, że w krajach, o których mowa w recenzji- kobiety nie mają wielu praw, są poddane mężczyznom.
"Piekło ISIS" to prawdziwa opowieść o piekle, które przeżyła główna bohaterka. Pokazuje, do jakich metod uciekają się ortodoksyjni wyznawcy islamu by zwerbować kolejne osoby, jakie wizje roztaczają przed ludźmi (potem okazuje się, że miały one niewiele wspólnego z rzeczywistością).
Sophie w swojej książce pisze o stopniowym dochodzeniu do prawdy, o odkrywaniu manipulacji.
Bardzo ciekawa była opowieść Juliena- jej męża o próbach pomocy i wydostania bohaterki i jej syna z syryjskiego piekła.
Serce rośnie, gdy można przeczytać, że na świecie są jeszcze dobrzy ludzie, którzy mimo strach zaoferują pomoc.
Brak mi słów by opisać to, co czułam podczas lektury. Naprawdę warto przeczytać tę książkę- to będzie niezapomniane doświadczenie. Ja przeczytałam ją wczoraj, jednak nie byłam w stanie napisać recenzje- musiałam sobie wszystko poukładać, pomyśleć. Nie zapomnę jej na długo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz