czwartek, 7 lipca 2016

"Arabska krucjata"- Tanya Valko

Autor: Tanya Valko
Tytuł: Arabska krucjata
Liczba stron: 640
Data wydania: 26 kwietnia 2016 r.
Formaa: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


Podjęłam się zadania wręcz karkołomnego. Arabska saga ujęła mnie już dawno temu, to właśnie od książek Tanyi Valko zaczęła się moja przygoda z tego typu literaturą oraz... blogowaniem. Zapytacie- dlaczego recenzję "Arabskiej krucjaty" uważam za zadanie trudne. Otóż, mimo, że na półce stoją dawno zakupione egzemplarze "Arabskiej krwi" i "Arabskiej księżniczki" to jeszcze nie złożyło się bym je przeczytała. Nie ma czaaaasu.
Mimo to zdecydowałam się na lekturę "Arabskiej krucjaty". Miałam poważne obawy, że brak znajomości poprzednich książek będzie mi bardzo przeszkadzał, jednak okazało się inaczej. Na szczęście niewiele było odniesień, wydarzeń, w których się nie orientowałam. Mimo to "obiecuję nadrobić zaległości! Pozostaje sobie zadać pytanie- kiedy??
Wracając do powieści: jest to kolejny, piąty tom opowieści o dobrze znanych nam bohaterach. Tym razem jesteśmy świadkami powrotu Marysi, Karima, Darii, Doroty do Arabii Saudyjskiej, z której wyjechali by szukać lepszego życia. Czy decyzja okazała się dobra?
Cenię sobie książki Tanyi Valko za to, że ciągle się coś w nich dzieje. Naprawdę- jestem pełna podziwu dla pomysłów autorki. Akcja biegnie szybko, a wszystko, o czym czytamy jest niesamowicie interesujące.
Każda z części ma swoją tematykę, temat wiodący. Każda jednak przedstawia świat krajów Bliskiego Wschodu bez makijażu, taki jak jest. Autorka nie waha się wplatać w akcję aktów terroryzmu. Nie jest to literatura faktu mimo, że można rozpoznać, wyłapać wydarzenia, które naprawdę miały miejsce. Wspomina się o ataku na World Trade Center, strzelaninie na plaży czy masakrze w paryskim klubie. Dużo miejsca poświęca się terroryzmowi, walce z jego przejawami.
Nie sądziłam, że to powiem, ale... dzięki książce można poszerzyć swoją wiedzę. Dzięki niej rozjaśniło mi się co nieco na temat Państwa Islamskiego. Na końcu powieści znajdziemy słowniczek pojęć oraz opis wybranych organizacji terrorystycznych (historia, ataki, finansowanie).
Tanya Valko wykazuje się ogromną odwagą poruszając powyżej wspomniane tematy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz