środa, 27 lipca 2016

"Japońska kochanka"- Isabel Allende

Autor: Isabel Allende
Tytuł: Japońska kochanka
Liczba stron: 320
Data wydania: 18 maja 2016 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muza
Źródło: egzemplarz recenzencki


To moje pierwsze spotkanie z książkami Isabel Allende. Wcześniej nie było mi dane przeczytać żadnej powieści tej autorki, jak widać był to błąd. "Japoński kochanek" to opowieść zaskakująca. Wiele mogłabym się po niej spodziewać, lecz nie tego, że otrzymam do rąk ciekawą pozycję poruszającą różne trudne tematy. Mam wrażenie, że romans nie jest tu wątkiem pierwszoplanowym, równie duże znaczenie mają inne tematy.
Irina to młoda dziewczyna z dużym bagażem doświadczeń. Przeszłość sprawia, że często musi zmieniać miejsce zamieszkania. Poznajemy ją w momencie gdy zaczyna pracę w domu spokojnej starości. Jej miła aparycja sprawia, że szybko zyskuje sympatię pensjonariuszy.
Jedną z pań tam mieszkających jest Alma. Opowiada Irinie swoją historię, a trzeba przyznać że przeżyła wiele. Miałam problem z niewielką ilością dialogów, ale nie wpłynęło to na odbiór powieści. Dziwił mnie za to brak zaakcentowanego przejścia między wspomnieniami Almy, a wydarzeniami z życia Iriny, dziejące się "tu i teraz".
Jeśli miałabym wybrać wątek, który najbardziej mi się spodobał chyba nie dałabym rady. Historie obydwu kobiet były tak samo ciekawe. I dawne losy Almy, mimo, że czasami nie pochwalałam jej wyborów, i to, o czym mówi Irina. Serdecznie współczułam dziewczynie ponieważ przeszła wiele.
W książce obecny jest również temat śmierci, odchodzenia oraz pobytu w domu spokojnej starości i perypetii jego mieszkańców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz