poniedziałek, 6 lutego 2017

"Złota godzina"- Sara Donati

Autor: Sara Donati
Tytuł: Złota godzina
Liczba stron: 868
Data wydania: 2016 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Źródło: egzemplarz recenzencki (księgarnia Tania Książka)


Nareszcie! Trochę to trwało zanim przeczytałam tę książkę, i co tu ukrywać- na jakiś tydzień przywiązała mnie do siebie. Czułam, że nie mogę zacząć nic nowego dopóki jej nie przeczytam. Czy żałuję tego, że po nią sięgnęłam?
Absolutnie nie! Co lepsze- zrobiłabym to po raz drugi bowiem naprawdę mi się podobało. Z przyjemnością sięgnę więc po inne książki Sary Donati (o ile się pojawią). Pokusiłabym się o stwierdzenie, że recenzowaną dziś przeze mnie pozycję można zaliczyć do bestsellerów.
Jest to ciężka lektura- zarówno pod względem gabarytu (864 strony swoje ważą), jak i tematyki (temat nie jest taki do "połknięcia", nie można się delektować lekturą). Bardzo zaciekawił mnie temat poruszony przez autorkę. Bohaterkami są dwie kuzynki pracujące jako lekarki. W czasach, o których mowa kobiety rzadko pracowały zawodowo, jeszcze rzadziej jako medycy. Dla nich przeznaczona była inna rola. Miały zajmować się domem, rodzić dzieci i być posłuszne mężom. Dziś dla nas wydaje się to nie do uwierzenia, ale dawniej panie nie miały nic do powiedzenia. To mężczyźni byli panami i władcami, mogli decydować o wszystkim.
Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w "Złotej godzinie". Nasze bohaterki pracują jako lekarki w bardzo trudnych czasach- gdy o antykoncepcji niewiele się mówi, a mężczyzna nie zważa na protesty żony, seks uznając za jej obowiązek. Wielu nie patrzy na zdrowie czy możliwości żon. Dostęp do środków zapobiegania ciąży jest fatalny, zaś za pomoc w rozwiązaniu "problemu" są kary. Zdesperowana kobieta jest skłonna wiele zrobić by osiągnąć cel. I takie osoby wykorzystują niedouczeni lekarze ogłaszający się w gazetach "wywołujący miesiączkę".
Właśnie takie panie krzywdzi rzeźnik, który zabieg aborcji wykonuje tak niewprawnie, że wcześniej czy później następuje śmierć pacjentki.
Nasze bohaterki Sophie i Anna Savard pomagają policji i prowadzą śledztwo w tej sprawie. chcą wyśledzić winnego i sprawić, że nikogo już nie skrzywdzi. Jest też drugi wątek: zaginięcia dzieci.
Powieść, jak już wspominałam- jest ogromnie ciekawa. Wciąga. Można poczytać o pracy lekarza w XIX stuleciu, znajdzie się też wątek miłosny.
Autorka wykonała bardzo dobrą pracę- powieść jest spójna i realistyczna. Przerażające jest to, co musiały przeżywać te kobiety, jednak z coraz większym niepokojem śledzę dzisiejsze doniesienia medialne. Całkiem prawdopodobny wydaje się powrót aborcji do podziemi (niemożność jej wykonania gdy ciąża zagraża życiu matki lub pochodzi z gwałtu). Zadaję sobie pytanie- do czego to wszystko zmierza?
Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz