poniedziałek, 29 maja 2017

"Taka jak ty"- Gabriela Gargaś

Autor: Gabriela Gargaś
Tytuł: Taka jak ty
Liczba stron: 430
Data wydania: 2017 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Filia
Źródło: egzemplarz recenzencki


Często miewacie tak, że po skończeniu jednej książki macie ochotę sięgnąć po kolejną, drugi tom? Dopiero co była premiera powieści "Taka jak ty", jeszcze należy do nowości, a ja już nie mogę doczekać się kolejnej. W dodatku zostałam postawiona przed faktem dokonanym- docieram do ostatniej strony szczęśliwa, że już wiem wszystko a tu: koniec tomu pierwszego. W ogóle nie wiedziałam, że to saga, chyba nie dość dokładnie poświęcałam się śledzeniu facebookowych doniesień czy czytaniu opisów książkowych (jeśli mam dobre skojarzenia z autorem kolejną jego książkę biorę w ciemno). Z jednej strony- czułam się zawiedziona, że teraz muszę "tyle" czekać na kolejną premierę, z drugiej zaś niesamowicie się cieszę bo to jeszcze nie koniec, jeszcze będzie okazja powrotu do świata bohaterów.
W książce jesteśmy świadkami bardzo wielu wielu wzruszeń. Towarzyszymy Karolinie i Marionie w życiu codziennym, wiemy o ich troskach i problemach. Często jest tak, że początek nie jest zachwycający, dopiero potem akcja się rozkręca, tymczasem "Taka jak ty" od pierwszych niesamowicie wciąga do tego stopnia, że naprawdę trudno odłożyć książkę. Początek to wspomnienia, czas, kiedy nasze bohaterki były dziećmi i nastolatkami. Ich dzieciństwo przypadło na koniec XX wieku i co tu dużo mówić- było wspaniale opisane, realia idealnie odwzorowane.
Karolina przez długi czas nie mogła znaleźć partnera w życiu. Czy w końcu odnajdzie szczęście i urodzi dziecko, o którym marzy? Przyznam, że początkowo myślałam, że jej historia będzie inna lecz dość szybko okazało się, że niestety wszystko potoczy się inaczej.
Życia Mariony było od początku bardziej poukładane. Dla niektórych- po prostu nudne. Mąż, dzieci, praca, dom. Zwykła proza życia, dla wielu mało interesująca. Mi akurat wątek Mariony bardzo się podobał. Mimo, że wszystko układało się dobrze i kochała swojego męża i dzieci to jakaś cząstka niej tęskniła za wielkim uczuciem.  Czy spotka kogoś i będzie "tą złą", a jej małżeństwo przestanie istnieć? Nie myślicie chyba, że Wam zdradzę to, za to zapraszam do lektury. Myślę, że nie będziecie żałować sięgnięcia po tę książkę.
Wiele mówi się o zdradzających mężczyznach, o kobietach jest niewiele za to są one odsądzane od czci. To jawna niesprawiedliwość- panowie są usprawiedliwiani, przygody w ich wykonaniu są godne pochwały. Nie zgadzam się zupełnie z tym. Wprawdzie taka sytuacja nie miała miejsca w książce, ale czasem taki czyn można usprawiedliwić. Bywają różne powody.
Gabriela Gargaś w swojej książce poruszyła interesujący temat (zresztą nie tylko ten)- zastanówmy się nad nim chwilę.

1 komentarz:

  1. Ja też sięgając po tę książkę, nie miałam pojęcia, że to pierwszy tom, ale to może i lepiej. "Taka jak ty" wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie.

    OdpowiedzUsuń