czwartek, 16 lipca 2015

"Weźmiemy ze sobą dzieci. Ostatnie lata życia rodziny Goebbelsów"- Petra Fohrmann

Autor: Petra Fohrmann
Tytuł: Weźmiemy ze sobą dzieci. Ostatnie lata życia rodziny Goebellsów.
Liczba stron: 144
Data wydania: 2 czerwca 2015 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać książki dotyczące Josepha Goebbelsa Recenzja TU i jego żony- Magdy Goebbels Recenzja TU . Wtedy oprócz rzetelnie wydanych biografii czytelnik otrzymywał informacje na temat pracy najwyższych urzędników nazistowskich Niemiec. Pokazywano realia wojny, niczym nie ubarwione (brak fikcji literackiej, poparte przypisami).
W tamtych opowieściach najbardziej przeraziło mnie to, na co zdecydowało się małżeństwo Goebbelsów w obliczu końca wojny.
"Weźmiemy ze sobą dzieci..." jest książką bardzo intymną. To relacja guwernantki, która zajmowała się dziećmi Josepha i Magdy. Postanowiła opowiedzieć o życiu codziennym, troskach i problemach tej rodziny. Ukazuje ich jako rodzinę zwykłą, taką jakich było wiele,
Co więc popchnęło ich do tak desperackiego czynu? Czemu 1 maja 1945 r. najpierw otruli swoje dzieci, a potem odebrali życie i sobie. Serce się kraje gdy czytamy o odebraniu własnym dzieciom szansy na życie choć te nikomu i w niczym nie zawiniły.
Nie jest to książka dla osób o słabych nerwach. Oprócz fotografii rodzinnych znajdziemy również takie zrobione po śmierci dzieci i Goebbelsa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz