czwartek, 31 grudnia 2015

"Rozdroża", "W obcym domu"- Sabina Waszut

Autor: Sabina Waszut
Tytuł: Rozdroża
Liczba stron: 320
Data wydania: 29 października 2014 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muza SA
Źródło: Egzemplarz recenzencki
Autor: Sabina Waszut
Tytuł: W obcym domu
Liczba stron: 320
Data wydania: 23 września 2015 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muza SA
Źródło: egzemplarz recenzencki


Uwaga! Poniższa recenzja zawiera spojler, zdradzam ździebko fabuły, zakończenie pierwszego tomu!!!

Czasami lepiej jest napisać jedną recenzję, w której umieści się dwie książki. Przyznam, że w przypadku recenzowanych dziś pozycji miałabym problem z ich oddzielnym opisaniem. Być może, gdyby lektura była rozłożona w czasie, ale tak po sobie- to trudne zadanie.
"Rozdroża" i "W obcym domu" to powieści, w których możemy ocenić styl, czy są błędy (nie ma!), napisać o emocjach, jakie wywołały w czytelniku, ale uważam, że nikt nie ma prawa oceniać postępowania bohaterów. My młodzi- nie przeżyliśmy wojny, o realiach tamtych czasów wiemy z opowieści babć, dziadków, z książek czy podręczników do języka polskiego lub historii. W świecie literackim,  w pozycjach, które o tej pory udało mi się przeczytać mało jest wspomnień Polaków z wojny czy obozów zagłady. Być może jeszcze mało czytałam, ale do tej pory trafiałam na książki związane z tym tematem, a napisane przez zagranicznych autorów np "Wojenna narzeczona" Alyson Richman, "To,  co zostało" Jodi Picoult czy "Córka piekarza" Sarah McKoy" (i jeszcze kilka innych, o których w tym momencie nie pamiętam).
"Rozdroża" to pierwszy tom. Swoją premierę książka miała w październiku 2014 r.
Sabina Waszut przedstawiła czytelnikom absolutnie fascynującą, wciągającą opowieść o młodziutkiej dziewczynie, która w maju 1939 roku wychodzi za mąż. Szczęściem małżeńskim nie jest jej dane się długo cieszyć- jej miłość, jej Władek, jak wielu młodych chłopców, mężczyzn- wyrusza walczyć o ojczyznę. Czy wróci?  Jak bez niego poradzi sobie Zosia?
"W obcym domu" przypadkowo trafiło do mnie wcześniej niż wyżej wspomniane "Rozdroża". Musiała więc książka poczekać na swoją kolej.
Niestety- by opisać Wam o czym jest ta powieść- muszę zdradzić zakończenie. Zapytałam się: Czy Władek wróci? Otóż udzielę Wam odpowiedzi- tak. Będziemy świadkami jak w powojennej rzeczywistości, realiach życia odnajdowali się ludzie. Na przykładzie naszych bohaterów dowiadujemy się jak wielki był wpływ, jak trudno było zaczynać nowe życie po wojnie. I to wcale nie jest tak, że jak za dotknięciem różdżki ludzie zapominali o wszystkim, przeciwnie, nadal obawiali się o życie swoje i bliskich.
Sabina Waszut stworzyła cudną opowieść. Dziękuję, że zechciała podzielić się historią swoich dziadków (w rozmowie wspomniała, że jest to w dużej mierze opowieść o jej rodzinie).
Pragnę również pogratulować zdobycia głównej nagrody w kategorii "Pióro" na Festiwalu Literatury Kobiet "Pióro i Pazur" w Siedlcach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz