sobota, 24 października 2015

"Sekretny język kwiatów"- Vanessa Diffenbaugh

Autor: Vanessa Diffenbaugh
Tytuł: Sekretny język kwiatów
Liczba stron: 400
Data wydania: 2011 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Świat Książki
Źródło: egzemplarz recenzencki (virtualo.pl)


Czasami oczekiwania co do książki bywają duże i mają wpływ na jej odbiór. U mnie tak się stało w przypadku książki "Sekretny język kwiatów". Wyobraziłam sobie coś, co w ogóle nie miało miejsca. Być może przez to miałam problem ze wciągnięciem się w powieść.
Myślałam, że będzie to książka poświęcona głównie kwiatom, temu co wyrażają, komponowaniu bukietów, florystyce i pracy w kwiaciarni- wszystko to w formie obyczajowej, przystępnej dla czytelnika. Owszem, te elementy były, jednak bardziej skupiono się na życiu osobistym bohaterki niż na kwiatach. 
Victoria to młoda dziewczyna, która wiele przeżyła. W dzieciństwie przebywała w wieu rodzinach zastępczych, uważana za dziecko małomówne, jednak bezczelne, któremu brak wychowania.
W wieku 18 lat zaczyna pracę w kwiaciarni, tworzy piękne bukiety. Poznaje również mężczyznę, do którego zaczyna czuć coraz więcej, jednak uczucie ją przytłacza, boi się zaangażować, pokochać.
"Sekretny język kwiatów to dla mnie książka zaskoczeń. Nie koniecznie pozytywnych, jednak nie zawsze na minus. 
Bardzo brakowało mi opowieści o kwiatach, no po prostu za mało tego było! Skupiono się za to na czymś innym, równie ważnym- na problemach życiowych osób, które straciły rodziców. I samotności w rodzicielstwie: widać ewidentnie, że dziewczyna ma depresję poporodową, jednak nikt tego nie dostrzega. Victoria podejmuje decyzję bardzo trudną, jednak najlepszą dla córeczki. Jaką? Tajemnica- znajdziecie w książce. Moim zdaniem liczba plusów jest równa liczbie minusów, więc nie jest tak źle.
I jeszcze coś: nie wiem czy to wina mojego czytnika czy pliku, jednak koszmarnie się czytało taki tekst. Raz czcionka za mała, jednak po powiększeniu rozstrzela się, na stronie pozostaje raptem kilka zdań. Nie do wytrzymania- psuje radość z lektury.

1 komentarz:

  1. To wspaniała proza,urzekająca ciepłem i pełna zagadkowych wieści o mowie kwiatów. Polecam zdecydowanie jako audioksiążkę ,audiobook. Czyta pięknie ,wzruszająco Katarzyna Zielińska .

    OdpowiedzUsuń