środa, 30 września 2015

"Spotkajmy się w Strefie Gazy"- Louisa Waugh

Autor: Louisa Waugh
Tytuł: Spotkajmy się w Strefie Gazy
Liczba stron: 392
Data wydania: 18 sierpnia 2015 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Strefa Gazy lub Okręg Gazy– obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na południu i wschodzie z Izraelem. Długość tego obszaru wynosi 41 km, szerokość od 6 do 12 km, a całkowita powierzchnia to 360 km². Obszar pozostaje pod administracją władz Autonomii Palestyńskiej, jednak od czerwca 2007 faktyczną kontrolę sprawuje organizacja Hamas. Strefa Gazy nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niezawisłego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyna.
Nazwa terytorium została wzięta od jej największego miasta Gazy *
By dobrze zrozumieć książkę ważne jest wyjaśnienie czym jest Strefa Gazy (co uczyniłam powyżej).
Louisa Waugh do Strefy Gazy przyjechała w roku 2007 by tam pracować. To teren ogarnięty wojną. Louise w swojej książce pokazuje życie codzienne Gazańczyków. Jak znoszą ciągły strach o swoje życie i o rodzinę? Czy w kraju panuje bieda? Czy ludzie się bawią?
Louise napisała bardzo ciekawą książkę. Dzięki niej czytelnik ma szansę poznania kraju, o którym słyszy tylko z telewizji, w doniesieniach o konfliktach zbrojnych, wojnie, bezprawiu. Dobrze, że pokazano inny punkt widzenia, inne życie. Cieszę się, że miałam możliwość jej przeczytania.
Jest jedna rzecz, która urzekła mnie w "Spotkajmy się w Gazie". Pozycja, o której mówię jest wolna od jakiegokolwiek oceniania. W wielu książkach o krajach Bliskiego Wschodu, zarówno tych beletrystycznych jak i opartych na faktach czytamy o tym, jak mężczyźni dopuszczają się przemocy, nie szanują kobiet, najważniejsza jest dla nich religia (choć mogą to być pozory). Tu czegoś takiego nie ma. Louise, cudoziemka, była dobrze traktowana, ludzie byli jej życzliwi. Dzięki nim poznała Strefę Gazy.
Polecam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz