środa, 24 lutego 2016

"Chcę Cię usłyszeć"- Diane Chamberlain

Autor: Diane Chamberlain
Tytuł: Chcę Cię usłyszeć
Liczba stron: 456
Data wydania: 9 lutego 2016 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


Kiedy myślę, że Diane Chamberlain niczym już mnie nie zaskoczy- na rynku pojawia się jej kolejna książka, a mój świat wywraca się do góry nogami. Wtedy nie jestem w stanie przerwać czytania, zapominam o obowiązkach i zarywam noce- trudno jest wydostać się ze świata bohaterów.
Laura jest fizykiem, astronomem, hobbystycznie interesuje się kometami. Jest osobą znaną. Mieszka z mężem i ukochaną córeczką- gadułą jakich mało. Poznajemy ją w momencie gdy w szpitalu umiera jej ojciec. Często ludzie w momencie gdy już przeczuwają, że niedługo odejdą ze świata proszą o różne rzeczy. Mężczyzna niemal wymusza na córce obietnicę, że po jego śmierci zajmie się pewną kobietą. Laurze nic nie mówi wypowiedziane imię i nazwisko, jednak postanawia zrobić co może by dotrzymać obietnicy. Nie zdaje sobie sprawy kim ona jest, nie wie też dlaczego ktoś przysyła anonimy- by ją od tego odwieść.
Znajomość z sympatyczną, ale samotną staruszką to pierwszy niezwykle interesujący wątek (w tej książce nie ma innych). Drugi dotyczy związku Laury z Royem. Kobieta ma męża, który jest od niej starszy. Pewnego dnia, nie przeczuwając nic złego zostawia ojca z przybraną córką (tak się złożyło, że nie jest jej ojcem). Roy, który cierpiał na depresję, pod nieobecność Laury popełnił samobójstwo. Stała się rzecz straszna, a tragizmu dodaje fakt, że świadkiem była mała dziewczynka. Emma tak bardzo to przeżyła (nie jest to dziwne), że przestała mówić. Porozumiewa się gestami. Trwa to kilka miesięcy, terapia nie przynosi rezultatów. Laura decyduje się powiadomić ojca dziewczynki, o fakcie, że sześć lat wcześniej został tatusiem (zdawała sobie sprawę, że była to przygoda na jedną noc). Prosi go o kontakty z córką, o pomoc w terapiii.
Laura dla mnie jest bohaterką. Zrobiła wszystko by pomóc Emmie. Tak właśnie wygląda miłość matki. Nie zważa na nic, na konsekwencje. Byle tylko się udało. Podejmuje decyzje, które mogą zaważyć na życiu wielu osób. Podoba mi się jej upór.
"Chcę Cię usłyszeć" to wspaniała książka. Sprawia, że serce szybko bije, a poruszane w niej wątki niesamowicie wciągają. Jest inna niż wszystkie, które do tej pory czytałam- brak jest podziału na osoby, historię opowiada tylko jedna (w niektórych rozdziałach są wspomnienia Sarah- pensjonariuszki domu spkojnej starości, o której opiekę prosił Laurę ojciec. Staruszka, mimo, że chorowała na Alzheimera (początkowe stadium) zyskała sympatię wszystkich: Laury, Emmy, a nawet Dylana.
Powieści Diane Chamberlain to perełki na rynku wydawniczym. Gdyby ktoś zapytał mnie o najlepszą i najciekawszą książkę tej autorki- nie potrafiłabym wybrać. Musiałabym poświęcić trochę czasu na zastanowienie się.
Jestem pewna że "Chcę Cię usłyszeć" zdobędzie Wasze serca!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz