wtorek, 9 lutego 2016

"Komputerowy ćpun"- Krzysztof Piersa

Autor: Krzysztof Piersa
Tytuł: Komputerowy ćpun
Liczba stron: 280
Data wydania: 18 listopada 2015 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muza
Źródło: egzemplarz recenzencki (empik.com)

Poradniki są nudne! Z takim zdaniem spotykamy się bardzo często, a taka literatura nie jest zbyt chętnie kupowana (są ludzie, którzy lubią taki gatunek, lub potrzebują porady w danym temacie).
Książka Krzysztofa Piersy to pozycja, którą powinien przeczytać każdy.
W dzisiejszych czasach czasach w niemal każdym domu jest komputer podłączony do internetu. Często nie zdajemy sobie jak wielki wpływ ma on na nasze życie.
Popularność komputerów i gier zaczęła się pod koniec lat 90-tych XX wieku. W miarę upływu czasu grafika oraz funkcjonalności tego sprzętu zaczęły się poprawiać. Coraz częściej również można zaobserwować uzależnienie od gier czy internetu.
Najbardziej narażone na uzależnienie się są osoby w wieku 10- 18 lat, czyli nastolatki. Często głównym tematem rozmowy wśród nastolatków są właśnie gry komputerowe, misje, sposoby walki z "przeciwnikami". Przed komputerem spędza się czas po szkole lub nawet i całe noce.Jak sam autor książki wspomina- dziś trudno jest obejść się bez komputera, lecz ważne jest by swój wolny czas poświęcać różnym aktywnościom: fizycznym (na przykład siłownia) jak takim związanym z hobby. Komputer nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem, choć wielu osobom może się tak wydawać.
"Komputerowy ćpun" to pozycja naprawdę warta zakupu. Wywołuje emocje, edukuje oraz może przyczynić się do zmiany postępowania. Być może komuś pomoże: znajdziemy w niej cenne rady.
W początkowych rozdziałach Krzysztof Piersa pisze o tym w jakich okolicznościach w jego domu pojawił się komputer. Opowiada o zakupach gier, klasyfikuje je ze względu na rodzaj. Jego historia napawa optymizmem- udało się pokonać mu nałóg, choć jak sam przyznaje, miał więcej szczęścia niż jego koledzy.
Książka podzielona jest na dwie części: pierwsza dotyczy głównie osoby autora i jego walki z uzależnieniem, druga- to pomoc dla rodzin, znajomych czy partnerów nałogowych graczy. Znajdziemy tam słowniczek pojęć związanych z grami (to dobre rozwiązanie, dzięki temu można dowiedzieć się o czym mówi maniak komputerowy, jakie wybiegi stosuje), otrzymamy również rady jak przeciwdziałać).
Nie będę ukrywać- na początku przyjemnie było powspominać sobie jak to było jak u mnie pojawił się komputer. Później jednak zrobiłam rachunek sumienie. Nie napawa on optymizmem.Wprawdzie nie gram w gry RPG, MMORPG strategiczne czy ekonomiczne, czasem zajrzę do przeglądarkowych, to jednak ilość spędzanego przeze mnie czasu przed komputerem przeraża. Poszukiwanie różnych informacji, blog, fora to pożeracze czasu, a jednak wieczory spędzam głównie przed komputerem. Postęp technologiczny sprawił, że z internetu można skorzystać również poprzez smartfony- słowem- jest dostęp w każdym miejscu i w każdej sytuacji.

http://www.empik.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz