środa, 6 stycznia 2016

"Dlaczego szczękamy zębami. Historyjki dla ciekawych dzieci"- Andrea Schütze

Autor: Andrea Schütze
Tytuł: Dlaczego szczękamy zębami. Historyjki dla ciekawych dzieci
Liczba stron: 128
Data wydania: 5 listopada 2015 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


W mojej biblioteczce można znaleźć kilka poprzednich książek z serii "historyjki dla ciekawskich dzieci". To, moim zdaniem, pozycja warta zakupienia. Pochwalić należy między innymi ładne ilustracje, które są w stanie zainteresować moją trzyletnią siostrzenicę (siada i ogląda, opowiada sobie historyjki). Ale to nie wszystko- książka ma jeszcze treść edukacyjną.
Dla niektórych dorosłych tematy poruszane w książce mogą być obrzydliwe (znajdziemy w niej rozdziały poświęcone różnym sprawom np. dlaczego siuśki są żółte, dlaczego woskowina w uchu jest gorzka, czy strach potrafi sparaliżować, skąd się biorą kozy w nosie, dlaczego kiedy jesteśmy źli mamy ochotę wrzeszczeć, dlaczego nie czujemy smaków gdy mamy katar. I wiele innych. Oraz jeden wiersz- o puszczaniu bąków.
Autorka wychodzi naprzeciw młodemu czytelnikowi i próbuje odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania, nawet takie, które na pierwszy rzut oka wydają się bezsensowne. Wiele ludzi nie ma ochoty czytać czegoś takiego bo to OBRZYDLIWE. Spotykam się z wieloma takimi opiniami.
Ja jestem osobą, której trudno coś obrzydzić, również dzieci, powodowane zwykłą ciekawością przeżywają fascynację sprawami związanymi z różnymi wydzielinami ciała (a używanie słów kupa, g...o wzbudza chichot i szacunek wśród kolegów). Zadaniem rodzica jest wytłumaczyć młodemu człowiekowi sytuacji i miejsc, gdzie takich słów absolutnie nie można używać, a także nauczyć szacunku do starszych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz