piątek, 22 stycznia 2016

"Nie daj się gnębić"- Nick Vujicic

Autor: Nick Vujicic
Tytuł: Nie daj się gnębić
Liczba stron:  240
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Aetos Media
Źródło: egzemplarz recenzencki (księgarnia Tania Książka).


"Nie daj się gnębić" to pierwsza książka, którą recenzuję w ramach nowo nawiązanej współpracy recenzenckiej z księgarnią Tania Książka.
Jest to pozycja potrzebna. Powinny ją zakupić szkoły, miejsca w których na zdarza się stosunkowo wiele przypadków dręczenia i prześladowań.
Zacznę od przedstawienia sylwetki autora. Nick Vujicic jest Serbem z pochodzenia. Nic nie zwiastowało, że urodzi się chory. Dla jego rodziców wielkim zaskoczeniem były narodziny syna chorego na bardzo rzadką chorobę: zespół tetra amelia. Mówiąc wprost: Nick urodził się bez rąk i nóg. W tej książce opisuje jak wiele przeszedł- jak sam pisze był idealną osobą do prześladowania, jego jedyną bronią były słowa.
Pierwszy raz usłyszałam o nim jakiś czas temu, zaimponował mi jego hart ducha. Nick swoją wiedzą dzieli się z innymi, jest doskonałym mówcą motywacyjnym oraz  kaznodzieją. Wiele kart książki poświęcono religii. Wiara w Boga jest pięknie opisana, myślę nawet, że mimo, że poświęcono jej dużo miejsca to nie jest to uczynione zbyt nachalnie, za to przystępnie, z taktem, nawet dla niewierzących (oczywiście to moje zdanie). Nick jest doskonałym przykładem, że wszelkie ograniczenia może pokonać, sam mówi, że nigdy nie spodziewał się, że ktoś go pokocha. Dziś jest szczęśliwym mężem i kochającym ojcem dwójki synów.
By uzyskać inne rady, choćby dla dorosłych należy sięgnąć po inne książki autorstwa Nicka: "Bez granic", "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!", "Niezwyciężony".
Staram się pisać recenzje w zgodzie z sobą, dlatego o czymś wam powiem. Ja również spotkałam się ze zjawiskiem dokuczania w grupie rówieśniczej. Autor radzi by powiedzieć komuś o tym co się dzieje, poradzić się psychologa. W swojej sytuacji zrobiłam to, jednak nic nie pomogło, a było jeszcze gorzej. "Koledzy i koleżanki" od razu wiedzieli, że to ja, a opinie pedagoga szkolnego nic ich nie obchodziły. Co więc zrobić w takiej sytuacji?
Druga rzecz: rady Nicka dotyczą tylko osób, które mają oparcie w najbliższych osobach, w rodzinie. Sęk w tym, że wiele osób to właśnie w rodzinie dostrzega problemy, gnębienie- przemoc choćby psychiczną. dodatkowo dochodzi jeszcze manipulacja chętnie stosowana przez starszych i fałszywe przyjaźnie (by coś zyskać, osiągnąć). Często to właśnie oni samookaleczają się, dochodzi nawet do samobójstw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz