sobota, 2 stycznia 2016

"Zaginiony"- Michael Katz Krefeld

Autor: Michael Katz Krefeld
Tytuł: Zaginiony
Liczba stron: 416
Data wydania: listopad 2015 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Źródło: egzemplarz recenzencki


Z przyjemnością zamieszczam pierwszą recenzję w 2016 roku. Wybór był trudny, zajął mi trochę czasu. Ostatecznie, jak widzicie- wybrałam książkę Michaela Katza Krefelda wydaną przez wydawnictwo Literackie.
"Zaginiony" to druga, po "Wykolejonym" część opowieści o detektywie Thomasie Ravnie. Nie ostatnia- w przygotowaniu kolejna, przecież nie wszystko zostało wyjaśnione.
Te powieści to dla mnie duży orzech do zgryzienia. Zdążyłam zauważyć, że na początku mało mnie ciekawi to co czytam, nie wciąga, a rozpiętości czasowe denerwują.
Tak było i w tym przypadku- gdy docierałam do końca- nie mogłam się od książki oderwać. Efekt- czytanie do trzeciej w nocy...
Tym razem były policjant musi się zmierzyć z przeszłością. Znaleziony w rzeczach zamordowanej Evy (dziewczyny Ravna) telefon zmienia punkt widzenia na różne sprawy, pokazuje, że nie wszystko było tak piękne, jak się wydawało, a w ich związku znalazło się też miejsce na tajemnice. To teraźniejszość, odkrycia dzieją się 2014 r.
W książce przeczytamy też wspomnienia działacza niemieckiej Służby Bezpieczeństwa. dowiadujemy się jak z jego perspektywy wyglądały zmiany w Niemczech w 1989 r, i o rekcjach na upadek Muru Berlińskiego dzielącego Niemcy na dwie części (Republikę Federalną Niemiec i Niemiecką Republikę Demokratyczną).
Lecz to jeszcze nie wszystko. Jak już wspomniałam, akcja dotyczy też czasów teraźniejszych- do naszego znajomego, Ravna przychodzi kobieta, która prosi o pomoc. Laura jest w rozpaczliwej sytuacji- zaginął jej brat. Ślad po nim zaginął. Okazuje się, że przed zniknięciem zdefraudował pewną sumę pieniędzy- lecz za małą by móc się za nią utrzymać przez całe życie.
Początkowo Thomas nie ma ochoty zajmować się sprawą, lecz ostatecznie zgadza się. Wyjeżdżają nawet do Berlina by szukać zaginionego.
Czy uda się odnaleźć Mogensa? Jakie tajemnice zostaną odkryte?
Czytało mi się zadziwiająco dobrze. Teraz pozostało czekać na następną książkę Michaela Katza Krefelda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz