niedziela, 17 stycznia 2016

"Dziewczyna z kabaretu"- Manula Kalicka

Autor: Manula Kalicka
Tytuł: Dziewczyna z kabaretu
Liczba stron: 528
Data wydania: 7 stycznia 2016 r.
Forma: ebook
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Źródło: egzemplarz recenzencki


Manula Kalicka to kolejna autorka, z której twórczością miałam okazję spotkać się lata temu. Wtedy sięgnęłam po dodane do gazety wydanie kieszonkowe jakiejś jej powieści. Teraz nawet nie pamiętam tytułu, lecz wiem, że nie trafiła ona o mojego gustu, nie zachęciła do mnie do sięgnięcia po inne książki autorki. Czy po ponad 10 latach coś się zmieniło i czy postrzegam tę historię jako bestseller.
"Dziewczyna z kabaretu" to opowieść o trudnym życiu podczas II wojny światowej. Akcja zaczyna się na początku wojny, we wrześniu 1939. Wtedy to pragnąca ocalić piękny i cenny obraz dziewczyna, pracująca wcześniej w kabarecie, spotyka w małego żydowskiego chłopca, którego rodzice nie żyją. Staje przed trudnym dylematem- zostawić je w sierocińcu ( i tak przepełnionym) czy zabrać ze sobą.
Leon to również Żyd, kochający sztukę i książki. Często odwiedza antykwariusza, u którego można znaleźć perełki. Pewnego dnia mężczyzna zostaje zamordowany, a Leon próbuje uratować majątek, cenne rzeczy, zrobi wszystko by nie dostały się one w ręce wrogów, Niemców.
Podsumowując, jest to bardzo ciekawa pozycja. Przyjemnie czytać o uwielbieniu sztuki, o miłości do książek. Pokazuje, że w tych trudnych czasach, jakimi był początek lat 40-tych XX wieku mimo obawy o życie poświęcano się dla sprawy, idei.
Na "Dziewczynę z kabaretu" trafiłam przypadkiem. Przy okazji rozmowy na temat tej książki dowiedziałam się, że jest to wznowienie i niebawem ukaże się kolejny tom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz