poniedziałek, 17 sierpnia 2015

"Samotni pl"- Barbara Kosmowska

Autor: Barbara Kosmowska
Tytuł: Samotni.pl
Liczba stron: 187
Data wydania:
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura


"Samotni pl" to jedna z książek wydana przez wydawnictwo Literatura w ramach serii "Plus Minus 16". Powieści Barbary Kosmowskiej z czystym sercem mogę polecić każdemu (pisze ona zarówno dla młodszych czytelników, jak i tych starszych, już dorosłych).
Autorka po raz kolejny porusza bardzo ważne zagadnienie: mówi o problemie samotności.
Można pomyśleć, że jest to książka o zwykłych nastolatkach, którzy po prostu odczuwają tęsknotę za miłością, o przyjaźniach i chłopakach, o tym, że uważają, że cały świat ich nie rozumie. Tymczasem powieść poraża emocjami, których podczas lektury doświadcza czytelnik, wzrusza i pokazuje głębię problemu. Nasi bohaterowie nie są "zwykłymi" nastolatkami. Mimo młodego wieku dość mocno doświadczył ich los. Zosia (pracująca jako nauczycielka) poznaje trudy pracy wychowawczej. Po śmierci mamy zamieszkała z młodszą siostrą, otacza ją opieką, daje to, co ma. Wiktor to drobny złodziejaszek, jednak wydaje mi się, że za tą maską widzimy chłopca rozpaczliwie wołającego o pomoc i zrozumienie (kradnie by zdobyć pieniądze na utrzymanie siebie i chorej babci). Czy ktoś da mu szansę? Joanna ma kompleksy z powodu rudych włosów- choć dla wielu problem wydaje się być wyolbrzymiony- dziewczyna cierpi z powodu docinków i spojrzeń skierowanych na nią. Nadal też przeżywa śmierć mamy (to właśnie siostra Zosi).
To piękna książka zwracająca uwagę na problemy młodzieży, które dla nas- dorosłych wydają się błahe, a dla młodego człowieka to przysłowiowy koniec świata. Serce rośnie, gdy czyta się o pomocy komuś, kto z pozoru na nią nie zasługuje.
Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz