niedziela, 14 lutego 2016

"Kasacja"- Remigiusz Mróz

Autor: Remigiusz Mróz
Tytuł: Kasacja
Liczba stron: 496
Data wydania: 15 luty 2015 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czwarta Strona
Źródło: egzemplarz recenzencki


Ależ ja się na tę książkę naczekałam! Po wielu przebojach związanych z przesyłką w piątek nareszcie otrzymałam paczkę. Już wtedy wiedziałam, że nie minie dużo czasu nim ją przeczytam.
Jak już wspominałam przy recenzji "Ekspozycji" i "Przewieszenia" Remigiusz Mróz potrafi zaciekawić. Nie będę też ukrywać,że już przed lekturą przeczuwałam, że powieści z gatunku thrillera prawniczego spodobają mi się bardziej niż te wyżej wspomniane.
Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie.Tło- kancelaria prawnicza.To tam spotykają się po raz pierwszy Joanna Chyłka i Konrad Oryński. Ona- wykształcona prawniczka pnąca się po szczeblach kariery, on- nieopierzony gryzipiórek po studiach zaczynający pierwszą pracę (a więc nie wie co go czeka). Traf chce, że Konrad trafia pod "opiekę tej pani. Nie ma chyba dwóch osób, które by się bardziej od siebie różniły niż para prawników. Chyłka- lubiąca mięso mieszanka luksusowego apartamentu,ceniąca sobie drogie rzeczy; Zordon (tak "ochrzczono" w kancelarii Konrada)- zamieszkuje podłą dzielnicę Warszawy, do pracy dojeżdża tramwajem, a bardziej niż mięso lubi łososia.
Wbrew pozorom- dobrze im się pracuje. Pierwsza sprawa, nad którą pracują to obrona mężczyzny, który został oskarżony o zabójstwo (zabił, a potem spędził ze zwłokami niemal dwa tygodnie w mieszkaniu). To bardzo trudna sprawa, lecz cień na wygraną istniał. Prawnicy przygotowali kasację wyroku.
Słyszałam, że "Kasację" porównuje się do thrillerów prawniczych pisanych przez znanego na całym świecie Johna Grishama. Miło słyszeć, że mówi się tak o czymś napisanym przez naszego rodaka. Remigiusz Mróz wysoko podnosi poprzeczkę. Pisze tak wciągające powieści, w których bohaterowie nie są zawsze kryształowo czyści, lecz tacy, którzy dla dobra sprawy poświęcą wszystko.
Już za chwilę recenzja "Zaginięcia"- kolejnej książki o Chyłce i Zordonie (nareszcie wiem, kto to jest!), a w marcu- kolejna premiera- nakładem Czwartej strony ukaże się "Rewizja". Mróz idzie jak burza!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz