Tytuł: Śleboda [t.1]
Liczba stron: 336
Data wydania: 2018 r.
Forma: książka papierowa (wydanie kieszonkowe)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Źródło: egzemplarz recenzencki
Autor: Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Tytuł: Pionek [t.2]
Liczba stron: 440
Data wydania: 2019 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Źródło: egzemplarz recenzencki
Tytuł: Kamień [t.3]
Liczba stron: 448
Data wydania: 2017 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Źródło: egzemplarz recenzencki
Tytuł: Mara [t. 4]
Liczba stron: 432
Data wydania: 2019 r.
Forma: książka papierowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Źródło: egzemplarz recenzencki
Na moim blogu znajdziecie recenzje książek różnych gatunków. Są biografie, powieści obyczajowe, erotyczne. Lubię też sięgać po kryminały, a niektóre zdarza mi się czytać z wypiekami na twarzy- po prostu akcja jest tak wciągająca, że trudno książkę odłożyć. Serię, o której dziś mowa przeczytałam w cztery dni: po jednym dniu na jeden tytuł.
"Śleboda" to pierwszy tom serii napisanej przez Małgorzatę i Michała Kuźmińskich. Akcja dzieje się na Podhalu. Główna bohaterka, Anna Serafin (która będzie pojawiać się w każdym tomie) podczas wyprawy w góry znajduje ludzkie szczątki. Ich znalezienie okaże się dopiero początkiem trudnych wydarzeń. Anna planowała miło spędzić czas, niestety wspomniane wydarzenia przerwały jej urlop. Czy uda się ustalić, kto dopuścił się tego czynu? Czy śmierć górala może mieć związek z historią, swastykami?
Drugi tom to "Pionek". W nim również pojawia się Anna Serafin oraz jej dobry znajomy (znany też z tomu 1)- Sebastian Strzygoń. "Pionek" to też kolejne zabójstwa, nie jedno, nie dwa, lecz trzy- mamy więc do czynienia z seryjnym mordercą. Czy tak jest naprawdę? Czy pozornie niezwiązane śmierci kobiet wiążą się ze sobą?
"Kamień" porusza temat śmierci dziecka na terenie romskiej osady. Śledczy próbują wyjaśnić śmierć dziecka, jednak wiele się komplikuje gdy pojawiają się nowe tropy. Czy winnym tego haniebnego czynu jest Rom czy ktoś próbował zaszkodzić mieszkańcom osady? Tradycyjnie- w miarę czytania pojawiają akcja zatacza coraz większe kręgi, a czytelnik, mimo rzucanych podejrzeń, nie może być do ońca pewny kto jest winny śmierci małego dziecka.
Ostatni (jak do tej pory) tom to "Mara". "Mara" to między innymi powrót do przeszłości. Sebastian Strzygoń przyjeżdża do Dąbrowy Tarnowskiej by na prośbę siostry zająć się jej mieszkaniem. Miasto przed wojną zamieszkiwało wielu Żydów- toteż tematyka tego tomu będzie między innymi ich dotyczyła. Na posesji, którą zajmuje Sebastian, a która należała do dziadka mężczyzny zostają znalezione kości kobiety.. Do kogo należą? Jaka historia z nimi się wiąże? Oczywiście- to nie jedyna sprawa kryminalna, którą w "Marze" zajmują się nasi bohaterowie. Czy sprawa wypadku Władysława Wężyka oraz pojawiające się na jego grobie antysemickie hasła powiązane są z odnalezieniem ciała na posesji siostry wiążą się ze sobą?
Seria napisana przez Michała i Małgorzatę Kuźminskich to bardzo interesująca propozycja czytelnicza. Poszczególne tomy poruszają różne tematy związane między innymi z mniejszościami. I tak pierwszy tom, czyli "Śleboda" dotyczy mieszkańców Podhala, górali, drugi, "Pionek"- Śląska, "Kamień", czyli trzeci- Romów, a ostatni, czwarty, "Mara"- wojny, Źydów oraz antysemityzmu.
Jak widzicie- tematy są mocno zróżnicowane. Wyjaśnieniem zbrodni zajmują się między innymi wspomniane wyżej osoby: antropolog Anna Serafin oraz dziennikarz śledczy Sebatian Strzygoń.
Autorzy nie zdecydowali się na zastosowanie schematu znanego z różnych kryminałów i nasi bohaterowie nie prowadzą śledztwa wraz z policją, nie współpracują oficjalnie z nią.
Etnokryminały napisane przez Małgorzatę i Michała Kuźmińskich (notabene- zajmują się tym samym co bohaterowie powieści: Małgorzata jest antropologiem kultury, a Michał dziennikarzem i blogerem) to bardzo dobra propozycja dla czytelników ceniących sobie dobry kryminał.
Jako, że serię otrzymałam w ramach współpracy recenzenckiej z Wydawnictwem Dolnośląskim zdarzyło się tak, że dostałam różne egzemplarze w ramach serii: była książka kieszonkowa (Śleboda), było starsze wydanie ("Kamień") oraz dwie powieści w nowym wydaniu ("Pionek" i "Mara") dla estety to koszmar, mi przeszkadza to tylko odrobinę, zwłaszcza wydanie kieszonkowe.
Ciekawe jest to, że każdy tom dotyczy jakiejś mniejszości... Może kiedyś sięgnę po ten cykl.
OdpowiedzUsuń